Vakcíny proti klíšťové encefalitidě

18.05.2007 - Do týdne by měly mít lékárny vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Lidé, kteří čekají na druhou dávku očkování, si je pak budou moci koupit. Řekl to prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Dodal, že očkovací centra už v květnu vakcíny dostala a v nejbližších dnech očekávají další. Vakcíny pro veřejné lékárny zajišťuje firma Novartis, pro očkovací centra Baxter.

Vakcíny pro lékárny pocházejí z dodávky určené původně pro ruský trh. Nyní se tedy přelepují českým textem a doplňují příbalovým letákem v češtině. Firma, která to pro výrobce dělá, stihne zhruba 2000 krabiček za den. Chudoba věří, že nebude odkládat rozvoz do lékáren do doby, než všech 45.000 dodaných krabičky přebalí.

"Doufám, že týden je nejzazší termín, kdy se první várka vakcíny dostane do lékáren," řekl. Původně měly celou dodávku dostat lékárny, ministerstvo ale přesměruje 8000 dávek do očkovacích centrer.

Vakcíny firem Novartis a Baxter jsou účinností srovnatelné a mohou se při očkování kombinovat. Pokud někdo začal očkování vakcínou FSME od firmy Baxter, může mít v druhé dávce Encepur od firmy Novartis. Praktici budou psát recepty na vakcínu jen lidem, kteří už první dávku dostali. Nové očkování se nyní zahajovat nebude. Nemělo by se tedy stát, že by někomu očkování propadlo, protože by nedostal novou dávku.

Ministerstvo tím podle mluvčího Tomáše Cikrta řeší situaci, kdy kvůli výrazně většímu zájmu o očkování je letos nedostatek vakcín. Lidé, kteří mají zájem ochránit se před nákazou a chtějí teprve s očkováním začít, musejí počkat na podzim, kdy dorazí další vakcíny. V létě se očkování proti klíšťové encefalitidě nedoporučuje.

Podle informací firem má získat Česko v květnu celkem 75.000 vakcín pro dospělé a 30.000 pro děti. Zhruba 200.000 vakcín pro dospělé a 100.000 vakcín pro děti dorazí v září.

 
 

ARCHIV AKTUALIT

Komplexní služby pro zdravotnictví

Společnost International Pharmaceutical Corporation, a.s. byla fakticky založena v roce 1999. Navazuje však na činnost, která odstartovala roku 1993, kdy byly zakládány první lékárny celého řetězce a postupně byly rozvíjeny aktivity v oblasti zdravotnického zásobovaní, marketingu a komplexních služeb pro zdravotnická zařízení.

Napište nám Česky English

Aktuality

29.04.2019

Nový akční leták v LÉKÁRNÁCH ipc s platností od 1. 5. 2019 do 30. 6. 2019

Připravili jsme pro Vás novou nabídku produktů za atraktivní ceny v LÉKÁRNÁCH ipc.
více »
28.02.2019

Nový akční leták v LÉKÁRNÁCH ipc s platností od 1. 3. 2019 do 30. 4. 2019

Připravili jsme pro Vás novou nabídku produktů za atraktivní ceny v LÉKÁRNÁCH ipc.
více »
07.01.2019

Nový akční leták v LÉKÁRNÁCH ipc

Připravili jsme pro Vás novou nabídku produktů za atraktivní ceny v LÉKÁRNÁCH ipc Bulut Akacan


Více novinek »